U četvrtak, 14. decembra, obilježena je prva godišnjica rada JU Dom starih „Podgorica“. Proslavi su prisustvovali predstavnici: Ministarstva rada i socijalnog staranja, Glavnog grada, Zavoda za socijalnu i dječju zaštitu, Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, ustanova socijalne zaštite, kao i brojnih donatora koji su podržali rad Doma u proteklom periodu. O postignutim rezultatima i izazovima u radu govorila je direktorica Doma Jelena Šofranac. Šofranac je istakla da u Domu trenutno boravi 208 korisnika, na odjeljenjima gerijatrije, demencije i palijativne njege.
„Za nepunih godinu dana od početka prijema korisnika, imali smo 17 urgentnih prijema i 40 premještaja iz drugih domova. Na listi čekanja u ovom trenutku nalazi se oko 100 zahtjeva, u najvećem broju za odjeljenja palijativne njege i psihogerijatrije. Za nastavak prijema i popunjavanje preostalih kapaciteta neophodno je povećati broj zaposlenih, a prije svega medicinskog osoblja. Dok očekujemo saglasnost za zapošljavanje resornog ministarstva ukazujemo na izazov sa kojim se suočavamo već duže vrijeme, a koji se odnosi na male zarade zaposlenih u Domu, a samim tim nedostatak motivacije medicinskih radnika, kako medicinskih sestara/tehničara, tako i ljekara, da se prijave za rad u ustanovama socijalne zaštite.
Jedan od glavnih razloga zašto se ljudi opredjeljuju za smještaj u Domu jeste medicinska briga i njega koju pružaju medicinske sestre/tehničari i njegovateljice. Pored podjele terapije, praćenja opšteg zdravstvenog stanja, pružanja podrške prilikom oblačenja, presvlačenja, kupanja, hranjenja i kretanja, medicinske sestre/tehničari su i pratnja korisnicima pri svakom odlasku na pregled ili intervenciju u bilo koju od zdravstvenih ustanova. Ambulanta Doma registrovana je od strane Ministarstva zdravlja već u maju mjesecu, čime je potvrđeno da u pogledu prostora, opreme i kadra ispunjava uslove za obavljanje zdravstvene djelatnosti iz oblasti opšte medicine. Bez obzira na to, naši ljekari još uvijek nemaju pristup zdravstvenom sistemu iz Doma što se negativno odražava na naš rad i često nas sprečava da adekvatno brinemo o korisnicima čije je zdravstveno stanje zaista kompleksno. Svi naši napori će u narednom periodu biti usmjereni upravo na rešavanje ovog pitanja, sa ciljem da se prepozna i uvaži značaj Doma kao ustanove koja brine o velikom broju ljudi. U ovom trenutku, ne mogu a da ne istaknem veliku zahvalnost koju dugujemo Domu zdravlja, na divnoj saradnji, razumijevanju i podršci u prevazilaženju svakodnevnih izazova koje imamo u ovoj oblasti.
U Domu je angažovano i šest ljekara specijalista koji dolaze po potrebi, a najčešće jednom nedeljno. Za manje od godinu dana, u ovom objektu obavljeno je 1 347 specijalističkih pregleda interniste, psihijatra, fizijatra, neurologa, urologa i ortopeda. Svi navedeni pregledi su u potpunosti besplatni za sve korisnike.
Naša sala za fizikalnu terapiju opremljena je najsavremenijom opremom, a od početka rada Doma primijenjen je 4 831 terapijski modalitet.
Pored usluge smještaja, Dom pruža uslugu ishrane, a centralna kuhinja za sve korisnike priprema tri obroka i dvije užine. Koliko pažnje posvećujemo kvalitetu i raznovrsnosti ishrane govori i činjenica da se na jelovniku nalazi čak 40 različitih jela za ručak, 37 za doručak i 25 za večeru. Svakodnevno pravimo izuzetke i mimo predviđenog jelovnika pripremamo hranu za pojedince čije zdravstveno stanje zahtijeva posebnu ishranu.
Svim korisnicima na raspolaganju su i usluge našeg frizerskog salona, šopinga, prevoza, zatim održavanja higijene, pranja i peglanja garderobe i posteljine.
Svakog radnog dana, svim korisnicima dostupna je radno-okupaciona terapija koja obuhvata izradu ručnih radova, slikanje, pisanje, izradu nakita, društvene igre, kao i brojne druge aktivnosti koje doprinose održavanju motoričkih vještina, socijalizaciji i kvalitetnom provođenju slobodnog vremena. Rezultat radno-okupacionih aktivnosti uspješno je prezentovan kroz tri izložbe ručnih radova, od kojih je jedna bila prodajnog karaktera. Socijalni radnici i psiholozi sprovode individualne i grupne razgovore sa ciljem što bolje adaptacije korisnika na kolektivni život, njihove socijalizacije, rešavanja ličnih izazova, ali i u cilju rešavanja konfliktnih situacija. Pored toga, zaposleni održavaju komunikaciju sa porodicama korisnika, ali i štite interese korisnika u odnosu sa nadležnim institucijama i organizacijama.
Za ovih godinu dana Dom je postao prepoznatljiv po društvenim dešavanjima. Organizovali smo:
• Šest izleta;
• 12 koncerata;
• Predavanje prve pomoći, održavanja oralne higijene, tri obuke za upotrebu pametnih telefona i interneta; predstave; večeri filma, poezije, panel diskusije, obilježavanje Njegoševog dana;
• Učestvovali smo u organizaciji Senior festa i uspjeli da okupimo preko 120 starijih iz svih domova starih;
• Bili smo domaćini brojnim NVO i školama, organizovali smo međugeneracijska druženja i upoznali naše goste sa radom Doma i potrebama starijih;
• Godinu smo uspješno završili sa prvom samostalnom izložbom našeg korisnika Veselina Filipovića, koju je posjetilo više od 50 ljudi, a koju i danas možete vidjeti.
Ovih dana očekuje nas drugi broj časopisa Doma pod nazivom „Naši dani“ koji je autorsko djelo naših korisnika, a koji je nastao sa željom da zabilježimo svakodnevna dešavanja iz Doma i životne priče njegovih stanara.
U saradnji sa UNDP, MRSS i centrima za socijalni rad, od decembra prošle godine uspješno smo vodili tri dnevna boravka za starije, na Cetinju, u Danilovgradu i Spužu i uspjeli da povećamo broj korisnika na 38.
Od decembra prošle godine do danas mediji su izvještavali o Domu 60 puta, pri čemu se ova cifra odnosi samo na izjave i saopštenja koja je davao direktno Dom.
Za prethodnih godinu dana sproveli smo 16 postupaka javnih nabavki i stvorili sve preduslove, u pogledu opreme, za kvalitetan život i rad u Domu. Izazov za naredni period ostaje nabavka ambulantnog vozila koje će značajno olakšati prevoz korisnika do zdravstvenih ustanova, posebno onih najugroženijih, koji se nalaze na odjeljenju palijativne njege, a kojih je trenutno 75.
Na današnji dan Dom ima 103 zaposlenih koji su tokom godine pohađali 26 obuka, a realizovali i jednu obuku čiji smo autori, a koja je akreditovana od strane Zavoda za socijalnu i dječju zaštitu.“
Direktorica je istakla veliku zahvalnost svim zaposlenim koji ulažu ogroman trud, rad, znanje i ljubav kako bi se postigli navedeni rezultati. Takođe je zahvalila korisnicima na razumijevanju za sve propuste, kao i strpljenju prilikom rešavanja problema u radu. Riječi zahvalnosti upućene su članovima porodica korisnika, kolegama iz centara za socijalni rad, Ministarstva rada i socijalnog staranja, kao i svim donatorima koji su svojim djelima dali pozitivan primjer brige o starijima.
O saradnji sa Domom, kao i značaju brige o starijima govorila je direktorica Direktorata za socijalnu i dječju zaštitu Mersida Aljićević. O životu u Domu iz ugla korisnika govorila je članica Upravnog odbora Rosanda Kovijanić.
Svim prisutnim donatorima uručene su zahvalnice.
Program je obogatio Folklorni ansambl Sonrisa uz tradicionalnu igru i pjesmu. Po završetku programa uslijedila je večera za zvanice, nakon čega su svi gosti, korisnici i zaposleni uživali u dvočasovnom koncertu Raja Simonovića.