Socijalna radnica i radno-okupaciona saradnica JU Dom starih “Podgorica” su 28. oktobra prisustvovale prezentaciji rezultata istraživanja koje je sproveo Crveni krst Crne Gore, a na temu “Zastupljenost diskriminacije starije populacije i percepcija starenja u Crnoj Gori“.
Prikupljanje podataka za ovo istraživanje vršeno je na dva načina, putem online upitnika koji je popunilo ukupno 622 ispitanika uzrasta od 18 do 64 godine, kao i kroz organizovanje 6 fokus grupa sa 58 starijih osoba (65+).
Istraživanje upućuje na to da stariji kao svoj najveći problem prepoznaju usamljenost. Sa druge strane zabrinjavajuće je da je online istraživanje pokazalo da postoji određeni broj ispitanika, ne veliki, ali svakako ne ni zanemarljiv, koji izražava želju da se distancira u svakom smislu od starijih. Preporuke istraživanja se odnose na: kreiranje usluga koje bi se prvenstveno odnosile na pružanje psiho-socijalne podrške starijima; umrežavanje nadležnih institucija i organizacija; razmjenu informacija, brzo rješavanje pojedinačnih slučajeva; kao i veću prisutnost stručnih radnika na terenu.
Neke od preporuka upućuju na to da stariji treba da budu više zastupljeni u medijima, da o starenju treba govoriti na objektivan način što znači da treba ukazati na najčešće probleme sa kojima se stariji suočavaju, ali i na benefite koje starost donosi. Trebalo bi izbjegavati generalizaciju starijih kao nemoćnih, slabih, zavisnih od pomoći i ukazivati na heterogenost ove populacije, pa samim tim uputiti i na značajan doprinos i važnu ulogu koju stariji imaju u društvu.
Mlađe generacije treba edukovati o procesu starenja, promovisati međugeneracijsku solidarnost, kontinuirano obučavati starije osobe za upotrebu moderne tehnologije, razvijati i implementirati različite programe obrazovanja starijih, edukacije o pravima, sistemski pružiti adekvatnu podršku neformalnim njegovateljima, osmišljavati više kulturnih, zabavnih i rekreativnih dešavanja za starije na nivou svih opština, unaprijediti sistem podrške za socijalno najugroženije starije osobe, a posebnu pažnju treba posvetiti analizi potreba starijih ljudi iz ruralnih oblasti.
Prezentaciji rezultata istarživanja prisustvovali su brojni predstavnici nadležnih institucija i organizacija civilnog društva koje se bave pružanjem podrške starijima.